Разбира се, MicroSoft. Какво общо имат MicroSoft и Вени Марковски ли?
Имат, всичко в нашият свят е свързано.
Та така:
Когато чух, (по-точно прочетох), че MicroSoft, на годишната си среща в Атланта отделили специално една минута, за да споменат България, (да, добре сте чули), и то с добри думи...
Но, не бих искал да се споменава България по такива поводи повече, а по други, но това е тъжна тема, та я прескачам.
Та MicroSoft, подарили на няколко училища в България компютри на обща стойност около 50 000 долара. Училища за деца с увреждания, увреждания на слуха и зрението. В Атланта, това било споменато като успешно усвоено дарение. (Питате ли ме пак какво общо има Вени Марковски? Има, има.)
Вени Марковски, Мария Марковска, още в зората на българския Интернет, помогнаха на нас, слепите, като намериха подходящия софтуер, който ни помогна още тогава да се ползваме от световната мрежа. С голямо удоволствие аз се ползвам от този софтуер и до момента, дори с него си правя тия странички.
Не сте чули за това, нали? Вероятно защото Вени Марковски не го е споменал на форум като тоя в Атланта.
Много далече съм от мисълта, да похуля, (както е общоприето), MicroSoft, защото MicroSoft са една от малкото софтуерни фирми, които се съобразяват със слепите, въпреки, че всеизвестния им Windows е графично ориентиран. Но, искаше ми се да посоча как един човек, без да разполага с възможностите на MicroSoft, може да помогне повече от тях на нас незрящите компютърджии в България.
Не сте чували вероятно и за Росен Карпузов, Богомил Александров, Григор Гачев, Димитър Ганчев, Хамуди Хадад etc.
Да, ама тия хора без дори лицето ми да са виждали, научиха мен, и още слепи хора, да си служат отначало с BBS системите, после и с Интернет.
Григор Гачев например, ми е писал цели уроци през FidoNet Bulgaria. Хамуди Хадад ми описваше стъпка по стъпка как да настроя една програма, (макар и на развален български :-)).
Много хора и сега продължават да помагат на мен, а чрез мен и на останалите слепи юзери, които аз познавам. Бих искал да спомена всички които ни помагат, но ще стане някакъв поменик, та се отказвам. Във всеки случай, им желая здраве.
Чакам да видя какъв ще е резултата от дарените компютри на децата с увреждания, дано песимизмът ми бъде опроверган.
Ако пък е вярно и онова, което ми каза една учителка от такова училище, че MicroSoft ги задължили да работят с Windows 2000 professional...
Аз правя тия странички с 386 33MHZ, и за Windows 2000 и хабер си нямам, но това не ме притеснява ни най-малко, защото знам колко струва 386, знам и колко струва компютър, на който да върви Windows 2000.
С една дума, отново искам да подтикна ония слепи хора, които са чули че 386 и 486 вече за нищо не стават, че това няма нищо общо с истината, особено що се отнася до незрящи потребители.
С 486 може да се ползва Интернет, web, e-mail, ftp, telnet, irc, да се слуша mp3 и какво ли още не. За обработка на изображения няма да стане, но това за слепите не е от значение, нали така? :-)
Какво ли щеше да стане, ако MicroSoft бяха попитали който трябва, какъв софтуер и какъв хардуер е необходим на слепите деца в България?
Виктор Любенов
victor@mbx.isoc.bg
5 ноември 2000